חיפוש תאי זרע הבדיקה המקורית

הבדיקה המקורית והייחודית רק אצלנו במרכז לפוריות הגבר

אזואוספרמיה
אצל 6.3% מהגברים התת פוריים מתגלה מצב של חוסר זירעונים- אזוספרמיה/ אזואוספרמיה.
במרוצת תשעת השנים האחרונות מצב זה החמיר ומגיע כיום ל8.1% מכלל הגברים התת פוריים.

מצב זה יכול לנבוע מ-3 סיבות עיקריות:

  1. חסימה בתעלה הזכרית – יכולה להיות חסימה מכנית או חסימה שנוצרת ע"י זיהום חיידקי.
  2. חוסר חלקי/מלא בצינור מוליך הזרע שנקרא Vas Deferens. בעיה זו יכולה להיות קשורה למוטציות בגן ה- CF ובדרך כלל מעורב בחוסר בשלפוחיות הזרע.
  3. אין תהליך של ספרמטוגנזה (ייצור תאי זרע באשכים) = Non Obstructive azoospermia

יכול להיות כתוצאה מ:
  • חוסר תאי גרמינליים (יוצרי זרע)
  • Maturation Arrest- מעצור בקו הייצור. יש ייצור התחלתי של תאי זרע אך הוא נעצר במהלכו ולא מגיע להתפתחות תאי זרע אשכים נורמליים.
את האבחון של האזוספרמיה על רקע חסימתי/לא חסימתי ניתן לקבוע גם בעזרת טראנס רקטל אולסטרסאונד.

אם מתגלה חסימה, ובהיסטולוגיה נראה שיש ייצור של תאי זרע, אז מוצע ע"י האורולוג לבצע ניתוחי אשך שבאמצעותם משתדלים להפיק תאי זרע ישירות מן האשכים לפני מיקום המחסום.

במצב השני, בו אין חסימה, אנו מציעים למטופלים לבצע בדיקת חיפוש תאי זרע במיקרוסקופ בהגדלה גדולה. בבדיקה זו שילוב של תצפית מדוקדקת על הזירמה תחת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה, יחד עם שעות חיפוש רבות והכנה נכונה של המטופל לבדיקה, מאפשרות בכ-20% מהמקרים, למצוא בכל זאת תאי זרע ואף תאי זרע בעלי תנועה, למרות שבבדיקות הרגילות לא נמצאו תאים כאלה. תאים נדירים אלו יוקפאו לגיבוי וישמשו בהמשך בתהליך IVF להפריית ביציות האישה. למעבדתנו רקורד מרשים ביותר בתחום זה, והיא מקבלת מטופלים רבים מהארץ ומהעולם לצורך בדיקה זו.

חיפוש תאי זרע

בדיקה זו מומלצת במקרים הבאים:
1.גברים שנמצאו חסרי תאי זרע בבדיקה רגילה (Azoospermia).
2.לגברים שבהם תאי הזרע חסרי תנועה.
3.לגברים להם הוצאה רקמת אשך (TESE) או שנעשה להם דיקור אשכים (TFNA)

בבדיקה זו אנו מרכזים את הזרמה וסורקים את כל המשקע תחת מיקרוסקופ אור מיוחד בעל יכולת הגדלה של 6000× ועקב כך יכולת החיפוש בעזרתו גדולה יותר. בהגדלה גדולה ניתן גם לראות את התאים הבודדים שזנבם רוטט. תאים אלו הינם חיים וניתן ולהשתמש בהם בשיטת ההפריה החוץ-גופית במיקרומניפולציה.

סיכום ותוצאות

בסיכום תוצאות שנערך לאחרונה במעבדתנו נמצא כי מתוך 113 גברים שנמצאו חסרי זרע בבדיקה רגילה (Azoospermic patients) התגלו בעזרת ההגדלה הגדולה תאי זרע בזירמה ב-22% מהמקרים. בגברים בהם התגלו תאי זרע בזירמה, נמצאו בממוצע 10 תאי זרע לגבר. לאחר מיון תאי הזרע שנמצאו ע"פ איכותם, הושגו 47% הריונות בהפריה חוץ- גופית. ב-30 גברים להם נערך מיון תאי זרע שנמצאו ברקמת אשך (TESA ו- TFNA), הושגו הריונות ב-53% מהמקרים.