השבחת זרע

מדוע לעיתים יש צורך בהשבחת זרע

אוכלוסיית תאי הזרע המצויה בזרמה של הגבר היא מגוונת מבחינה איכותית. קיימים בזרמה תתי אוכלוסיות שונות, חלקם תאי זרע תקינים, חלקם מתים, חלקם חסרי תנועה והאחרים בעלי מבנה שגוי. כתוצאה מכך תתי אוכלוסיות בעלי האיכות הנמוכה מפריעות ומתחרות באלה האיכותיות. ולכן באופן טבעי קיימים מכשולים בתעלה הנקבית המסננים את האוכלוסיות בעלי האיכות הנמוכה. מסיבות שונות כושר הסינון של מכשולים אלו נפגע והתאים התקינים שהיו אמורים לחדור לביצית לא מגיעים אליה ולכן נמנע ההיריון.
השבחת זרע

כיצד ניתן לטפל בבעיה?

בכדי לפטור בעיה זו פותחו שיטות סינון במעבדה שבאמצעותן ניתן לבצע העשרה של התאים התקינים או במילים אחרות השבחת זרע. התאים התקינים שהתקבלו במעבדה יוחדרו בקליניקה של הרופא ישירות לרחם האישה. אין מדובר אם כן בהשבחה של תאי הזרע אלה במיון מוקדם של תת אוכלוסיית התאים התקינים יותר ובכך לגדיל את פוטנציאל הפוריות של תאי זרע המוחדרים לתעלה הנקבית.

סוגי השבחות זרע עיקריות

  • שטיפת תאי זרע להשבחת זרע : דגימת זרמה מכילה תאי זרע ונוזל זרע המגן על הזרע בעת מעברו בנרתיק האישה. נוזל הזרע מכיל חומרים (פרוסטגלנדינים) הגורמים לכיווץ השרירים המצויים ברחם ובנרתיק האישה. באופן טבעי כאשר הזרמה ניתנת לנרתיק האישה, שרירי הנרתיק מתכווצים ומעבירים את תאי הזרע לרחם תוך כדי סינון החוצה של הפרוסטגלנדינים על ידי מחסום ריר צוואר הרחם. אין להזריק ישירות זרמה לרחם האישה מכיוון שהפרוסטגלנדינים יכווצו את שרירי הרחם יכאיבו לאשה ובנוסף תאי הזרע עלולים להיפלט החוצה. יש מעבדות שמבצעות שטיפה של תאי הזרע מנוזל הזרע ואז ניתן להחדיר את תאי הזרע ישירות לרחם ללא חשש של התכווצויות, אך אין בפעולה זו תהליך של העשרת זרע מכיוון שכל תתי האוכלוסיות הפגומים והתקינים יוחדרו אף הם לתעלה הנקבית.

  • שיטת השחייה העצמית להשבחת זרע : בשלב הראשון שוטפים את תאי הזרע כמתואר לעיל. בשלב השני משקיעים תאי זרע לקרקעית המבחנה בסרכוז (תנועה סיבובית). את המשקע מכסים בנוזל המתאים לתפקוד תאי זרע (מדיום) תאי הזרע בעלי התנועתיות הטובה ביותר שוחים כלפי מעלה ומגיעים לחלק העליון של הנוזל. תאי זרע אלו בעלי התנועה המוגברת נאספים במעבדה ומועברים לקליניקה של הרופא המטפל לצורך החדרתם לרחם האישה. דגימה המכילה כ- 2 מיליון תאי זרע בעלי תנועה טובה נחשבת כדגימה טובה להזרעה.

  • שיטת מפלי הצפיפות להשבחת זרע : בשלב הראשון מכינים מבחנה המכילה שני נוזלים בעלי צפיפות גבוהה, כאשר השכבה התחתונה מכילה את הנוזל הצפוף יותר והעליונה נוזל בעל צפיפות פחותה. בשלב השני מניחים בזהירות את הזרמה על הנוזלים הצפופים ומסרכזים את המבחנה. תאי זרע בעלי צפיפות גבוה יותר (שהם בעלי מבנה גרעין תקין יותר) יגיעו לתחתית המבחנה והאחרים יישארו מאחור. מוציאים את תאי הזרע הטובים שהגיעו לתחתית המבחנה שוטפים אותם שוב ומעבירים לקליניקה של הרופא לקראת החדרתם ישירות לרחם האישה. יש לציין שעלות העשרה זו יקרה יותר מהשיטות האחרות הן בזמן העבודה והן בחומרים. שיטה זו אינה מבוצעת במעבדות האחרות באופן שגרתי. אולם במעבדתנו אימצנו שיטה זו באופן שיגרתי. מכיוון שהיא משפרת את הסיכוי להריון בר קיימא ומומלצת ביותר על ידי רופאי הפריון , כשלב ראשון בהפריה מסייעת לזוגות שלא הצליחו להשיג הריון ספונטני.


המרכז של פרופסור ברטוב קיבל ממשרד הבריאות את האישור שהוא פועל במקצועיות רבה למען לקוחותיו.
לכניסה לאישור לחץ כאן.

לפרטים נוספים עבור תהליך השבחת זרע
צרו עמנו קשר דרך האתר או בטלפון מספר- 072-3298245