טיפולי פוריות IVF

כל מה שנחוץ לכם לדעת לפני שמתחילים טיפולי פוריות IVF

הפריה חוץ גופית נכללת בקטגוריה של טיפולי פוריות . היא נועדה על מנת לטפל בבעיית העקרות בגברים ונשים. בתהליך ההפריה הזרע מפרה את הביצית מחוץ לגוף האישה. הביצית המופרית מועברת לאחר מכן לרם ושם ההיריון מתפתח כרגיל. בעבר, הפריה כזו בוצעה כאשר האישה לא הייתה מצליחה להרות. במשך השנים השיטה התפתחה וכיום היא מיושמת גם במקרים בהם הבעיה היא אצל הגבר, כאשר טיפולי הפוריות הקודמים לא עבדו.
טיפולי פוריות IVF

כישלונות חוזרים בהפרייה חוץ גופית IVF

בתהליך ההפריה הטבעי קיימים 3 מחסומים עיקריים בגוף האישה אשר נועדו למיין את תאי הזרע הטובים מאלה הפחות תקינים, היכולים לגרום לקשיים בהפרייה וביצירת עובר בר קיימא:

  1. ריר צוואר הרחם שהוא צמיג ביותר
  2. הפתח הקטן שבין הרחם והחצוצרה שתא הזרע צריך למצוא והשחייה של תא הזרע כנגד הזרם הטבעי של הנוזלים מהחצוצרה לכיוון הרחם.
  3. ענן תאי הקומולוס שמקיף את הביצית והדופן העבה של הביצית.

המכשולים הללו גורמים לכך שמתוך כ- 100 מליון תאי זרע המוחדרים באופן טבעי לתעלה הנקבית, רק כ 50 תאי זרע יגיעו עד דופן הביצית וינסו לחדור לתוכה. תאים אלה נמצאים במעיין תחרות ביניהם מי יחדור ראשון את דופן הביצית, כשהראשון שחודר לחלל הביצית, המוכשר מכולם, משפעל דופן פנימית חדשה בהיקף הביצית בכדי למנוע מתאי זרע נוספים לחדור אל תוכה.

על הקושי בכניסה להריון וטיפולי פוריות

תהליך ההפריה החוץ גופית נועד להשיג הריון במצב שבו תאי הזרע לא מצליחים להיפגש עם הביצית באופן טבעי או שהם נפגשים, אבל אין להם כושר חדירה לתוכה. ואכן האינדיקציות לביצוע הפרייה חוץ גופית הן:

  • חסימה מכנית בתעלה הנקבית המונעת מעבר תאי הזרע עד לביצית.
  • מיעוט זרעונים- כמות נמוכה של תאי זרע שלא מספיקה לעמוד בדרישות הסלקציה שמופעלות בתעלה הניקבית.
  • תנועה חלשה של תאי הזרע אשר מונעת הגעתם עד לביצית ויכולה לגרום לבעיות בחדירה לביצית.
  • מבנה לא תקין של תאי הזרע המונע השגת הריון בר קיימא.

במצבים אלו מומלץ לבצע הפרייה חוץ גופית קלאסית שבה מניחים באותה צלחת את הביציות שנשאבו משחלות האישה יחד עם כמאה אלף תאי זרע בתנועה. הקירבה בין הגמטות, יכולה ליצור מצב שאחד מתאי הזרע שהונחו בצלחת יצליח להבקיע את דופן הביצית וליצור הפרייה תקינה.

במצב וב-IVF קלאסי במהלך טיפולי פוריות אין הפריות, יומלץ לבצע הפרייה חוץ גופית בשיטת המיקרומנפולציה (ICSI), שבה מחדירים בכוח, באמצעות מחט, תא זרע אחד בודד לתוך הביצית. חיסרון השיטה הזאת הוא שפעולה זו מונעת מתא הזרע לעבור סלקציה טבעית כלשהי ואז ייתכן כי התא לא יהיה תקין ולא יביא ליצירת עובר בר- קיימא. במצב כזה, בני הזוג יחוו כישלונות חוזרים בהפריה חוץ גופית.

בכדי להתגבר על חיסרון זה, פיתחנו במעבדתנו מיון מוקדם של תאי הזרע בהגדלה גדולה (במיקרוסקופ המגדיל מעל 6000 פעם) זאת בכדי שנוכל להשיג הריון בר- קיימא אפילו בשיטת המיקרומנפולציה.

שיטה זו, המכונה "שיטת ברטוב" ונקראת בשפה המדעית IMSI, דורשת ידע רב לבחור את התא המתאים כך שיהיה דומה ככל האפשר לזה שנבחר ע"י הסלקציה הטבעית שמתחוללת ע"י מעטפת הביצית.

סוגי הפריות חוץ גופיות:

  • IVF קלאסי - בתהליך IVF רגיל מוסיפים זרע בריכוז מדוד לצלוחיות בהן נמצאות הביציות. הצלוחיות נשמרות באינקובטורים מיוחדים בהם קיימת שמירה קפדנית על תנאי הסביבה (טמפרטורה, לחות, הרכב הגזים). בלוח זמנים נתון נבדקות הביציות כדי להעריך האם התקיימה הפריה, וחלוקות נוספות של הביצית המופרית לקבלת עובר. הביצית המופרית נחלקת לשני תאים.

  • ICSI - בטכניקת ICSI נלקח זרעון שנבחר בהגדלה X400 מתוך דגימת זרע, ומוחדר באמצעות מחט עדינה אל תוך הביצית לצורך קבלת הפריה. הפקת הביצית מתבצעת בדרך זהה לזו שבה מתקבלות הביציות בתהליך הפרייה חוץ גופית רגילה. החדרת הזרעון לביצית מתבצעת באמצעות מכשיר הקרוי מיקרו-מניפולטור, מעיין מיקרוסקופ בעל שתי זרועות כאשר באחת מהן מוחזקת הביצית ובשניה הזרעון המוחדר.

טיפולי פוריות בשיטת ברטוב (IMSI)

בשיטה זו סורקים את דוגמת הזרע במיקרוסקופ בהגדלה גדולה (פי 6,000), בזמן אמת, ביום שאיבת הביציות של האישה, ומבודדים את תאי הזרע בעלי סיכויי ההריון הטובים ביותר על סמך המבנה שלהם. תאים אלה נשלחים ליחידת ה- IVF ומוזרקים שם לביציות האישה.

השיטה מבוססת על 80 הגדרות שונות של מבנה ראש תא הזרע. הגדרות אלו פותחו ע"י פרופ' ברטוב במחקר שנמשך כ-20 שנה בשימוש במיקרוסקופים אלקטרונים חודר (TEM) וסורק (SEM) המגדילים פי 20,000. לשימוש הקליני, פותח מיקרוסקופ אור הפוך המגדיל פי 6,000 הנעזר באופטיקת DIC.

בשיטה זו אנו מכפילים את שיעור ההריונות ומצמצמים בצורה ניכרת את שיעור ההפלות שמתרחשות בהפריה חוץ גופית במהלך טיפולי פוריות IVF.

ביצוע השיטה דורש סבלנות רבה מצד הטכנאיות, אשר צריכות לבחור מתוך אלפי תאי זרע את אותם תאים בודדים שהינם תקינים מורפולוגית. פרוצדורה זו אורכת בממוצע כ- 4 שעות של עבודה קפדנית במיקרוסקופ המיוחד.

אז אם גם אתם נכשלתם בהפרייה חוץ גופית
צרו קשר בטלפון 072-3298245 או דרך האתר
ונשמח לעמוד לשירותכם