מילון פוריות

 

אי פוריות

אי פוריות מוגדר כאשר זוג מעוניין בילד וממתין מעל לשנה ללא הריון. במצבים אלו, הרופא ממליץ לבצע בירור פוריות ראשוני ושולח את הגבר והאישה לבדיקות שונות זאת בכדי לראות האם מקור הבעיה הוא הגבר, האישה או שניהם.

אחד הכלים העיקריים לטיפול בבעיות פוריות. בשיטה זו, מפרים את הביצית בתנאי מעבדה, מחוץ לגוף של האישה.

השלבים המרכזיים בטיפול: מוציאים ע"י שאיבה בבית החולים את הביציות מהאישה, מפרים את הביציות הבשלות במעבדה עם זרע בן הזוג\תורם, מגדלים את העוברים ומחזירים את העובר\ים לרחם האישה.

הקפאת עוברים

נהוג להחזיר לרחם האישה בין 1-2 עוברים. כאשר יש מספר גדול יותר של עוברים, ניתן להקפיא אותם. העוברים ישמרו בהקפאה עד שיחליטו בני הזוג להשתמש בהם להריון נוסף.

מיון תאי זרע נעים ובעלי מורפולוגיה תקינה במיקרוסקופ בהגדלה גדולה (פי 6000). תאי הזרע נבחרים על פי 80 מדדים מורפולוגים של מבנה ראש שלהם. ההגדלה הגדולה מאפשרת לנו לראות את הפגמים העדינים ביותר בתאי זרע ובכך לבחור את התאים האיכותיים להפריה חוץ גופית . שיטה זו מגדילה באופן משמעותי את סיכויי השגת הריון.

 

בדיקת זרע

בדיקה ראשונית המבוצעת לצורך הערכת איכות הזרע. הדוגמא נבדקת במיקרוסקופ אור רגיל, ובה נמדדים ערכים שונים של הזרע: נפח, ריכוז, תנועה ועוד.

Oligozoospermia-כאשר יש ריכוז נמוך של תאי זרע בזרמה.

Asthenozoospermia- כאשר ישנה בעיה בתנועה של תאי הזרע בזרמה.

Teratozoospermia- כאשר יש בעיה במורפולוגיה של תאי הזרע.

Azoospermia- כאשר יש חוסר בתאי זרע בזרמה.

תא זרע

תא רבייה זכרי המיוצר באשכים. תא זרע מורכב מראש התא, צוואר וזנב(שוטון).
ראש התא מורכב משני חלקים: גרעין התא, בו נמצא המטען הגנטי, והאקרוזום, בו נמצאים אנזימים המסוגלים לחדור את מעטפת הביצית ולהפרותה.
בצוואר התא נמצאת המיטוכונדריה המספקת אנרגיה לתנועת התא.
זנב התא, שוטון- מאפשר לתא הזרע להתקדם אל עבר צוואר הרחם כדי להפרות את הביצית.

אזאוספרמיה

מצב בו לא נמצאו תאי זרע בנוזל הזרמה. מצב זה יכול לנבוע ממספר סיבות למשל חסימה של התעלה הזכרית, אי יכולת לייצר תאי זרע או חוסר חלקי\מלא של צינורית מוליך הזרע.

TESE/מיקרוטסה

במקרה של חוסר זרע, אזואוספרמיה, ניתן לשאוב בשיטות מתקדמות תאי זרע מהאשך. בבדיקת החיפוש שנעשית במרכז של פרופ' ברטוב ניתן לאתר את תאי הזרע הבודדים הנמצאים ברקמת האשך, ולבצע עם תאים אלו הפרייה חוץ גופית בשיטת ברטוב/IMSI.

וריקוצלה(דליות באשכים): VARICOCELE

זהו וריד אשר אחראי על סילוק הפסולת המיוצרת על ידי האשכים, ובמידה והוא לקוי, עלול לגרום לבעיות בפוריות.
התרחבות האשכים גורמת להתחממות אזור שק האשכים, דבר שפוגע באיכות הזרע. מצב הוריקוצל ניתן לשינוי ע"י חסימת הוריד בהזרקה או קשירתו בניתוח.


בדיקת הלוספרם / DNA fragmentation

מגלה מהו אחוז השברים ב-DNA של תאי הזרע אשר יפריעו להתפתחות העובר.

הורמון FSH

ההורמון שבעזרתו מיוצרים תאי הזרע בתוך אבוביות האשכים

הורמון LH

הורמון הגורם ליצירת הורמון הטסטוסטרון.

 

הורמון טסטוסטרון

זהו הורמון גברי האחראי על ההתפתחות של סימני המין בגברים, כמו למשל שינויים בקול, צמיחת שיער ועוד.
הטסטוסטרון אחראי גם על ההתפתחות התקנית של תאי הזרע באשכים.

 
פעולה הנעשית במטרה לבודד את תאי הזרע האיכותיים ביותר מדגימת הגבר למען הזרעה מלכותית אל רחם האישה (IUI). במרכז פוריות של פרופסור ברטוב מבצעים השבחת זרע על מפל צפיפות (gradient) אשר מעשירה את אוכלוסיית תאי זרע בעלי תנועה ומורפולוגיה (מבנה הזרע) תקינים יותר מאשר בנורמה המקורית.

הזרעה/ IUI

החדרה מלאכותית של נוזל הזרע אל צוואר הרחם או אל הרחם עצמו ביום ביוץ האישה. לפני הזרעה יש לעשות השבחת זרע על מפל צפיפות (gradient).

בדיקת אבחון /MSOME

אבחון איכות תאי הזרע תוך כדי תנועתם (תאים פונקציונאליים) לפי מבנה הראש שלהם (אבחון מורפולוגי) בהגדלה גדולה (פי 6000). שיטה זו, אשר פותחה על ידי פרופסור ברטוב, מאפשרת לזהות את הפגמים העדינים ביותר בתאי זרע אשר לא ניתן לראות בבדיקה שגרתית. לפי כך, נוכל לבחור ביום שאיבת הביציות את התאים האיכותיים ביותר להפריה חוץ גופית.

ICSI

בשיטת ICSI נלקח תא זרע שנבחר בהגדלה X400 מתוך זרמת הגבר, ומחדירים אותו באמצעות מכשיר בשם מיקרו-מניפולטור אל תוך הביצית לקבלת הפריה. בשיטה זו לא בוחרים את התאים הטובים ביותר כמו שניתן לעשות בשיטת IMSI.

חיפוש

מיועדת לגברים בעלי ספירת זרע נמוכה; אזואוספרמיה . בבדיקה זו, מחפשים במשך שעות תאי זרע נדירים בתוך זרמת הגבר. הסתכלות על תאי הזרע בהגדלה של פי 6000 מאפשרת למצוא תאי זרע בודדים אשר לא נמצאו בבדיקה רוטינית במיקרוסקופ אור רגיל. ניתן לשמור את התאי זרע שנמצאו בזרמה בהקפאה . למרכז ברטוב ניסיון של 30 שנה בשיטה זו. בכ-20% מהמקרים בהם לא נמצאו תאי זרע בעבר, ניתן עדיין למצוא תאי זרע נדירים ולהפיק היריון תקין.

הקפאת תאי זרע

במקרים בהם נמצאו כמות קטנה של תאי זרע בזרמת הגבר, ניתן להקפיא את הדגימה.

תרבית חיידקים

בדיקת נוכחות חיידקים בתוך הזרמה. סוגים מסוימים של חיידקים יכולים לפגוע באיכות הזרע וכן באיכות ההפריה, ולהפלות חוזרות.

צמיגות הזרע

יכולה להעיד על נוכחות חיידקים בזרמה. ניתן לבדוק את הנושא בבדיקת תרבית במרכז לפוריות הגבר של פרופסור ברטוב.